Састанак на коме је предложено оснивање наставне базе бањалучког Шумарског факултета на подручју општине Дринић и уједно одређена њена микро-локација, а на којем су присуствовали декан ове високообразовне установе, Зоран Говедар, продекан за наставу Родољуб Ољача, декан Шумарског факултета у Београду, Милан Медаревић, начелник општине Петровац, Дринић, Миланко Бркљач, те бројни професори и научни радници из Бање Луке и Београда, одржан је у петак у Дринићу.
– Теренска настава и пракса за студенте Шумарског факултета у Бањој Луци до сада је извођена углавном у сарадњи са ЈПШ „Шуме Републике Српске и на подручју Србије, у сарадњи са Шумарским факултетом у Београду и ЈПШ „Србија шуме“. Међутим, таква настава и пракса за већину наставних предмета није довољна и не одговара потребама наших студената, па не можемо бити задовољни квалитетом њеног извођења. Основни разлог је недостатак соопствене базе за праксу студената нашег Факултета, која је неопходна – нагласио је декан Шумарског факултета у Бањој Луци, Зоран Говедар.
За изградњу поменуте базе, потребно је издвојити одговарајуцу површину шума и шумског земљишта, којим би газдовао Шумарски факултет, а који би испуњавао потребе и захтјеве школовања и усавршавања кадрова ове високообразовне установе и стручњака у области шумарства. С обзиром на карактеристике планинског шумског комплекса, којим газдује ШГ “Оштрељ“Дриниц, с једне стране и на наведене потребе Факултета, с друге стране, предложено је да се на подручју Дринића издвоји комплекс шума и шумског земљишта, како би се изградила наставна база Шумарског факултета.
– Ова база, поред извођења теренске наставе и школске праксе студената Шумарског факултета из Бање Луке, између осталог служила би и за научно-истраживачки рад из шумарске области и области заштите природних ресурса на ширем подручју, извођење семинара различитог садржаја и обука кадрова шумарске струке из различитих области шумарства за успјешнији практични рад, те за изводење школске праксе ученика средњих школа у Републици Српској. Њена изградња планирана је током 2010. или 2011.године – додао је Говедар.
Према ријечима начелника општине Петровац, Дринић, Миланка Бркљача, оснивање поменуте базе за нашу општину представља историјски тренутак, који ће ово мало мјесто у сваком смислу позитивно промовисати.
Оснивање наставне базе за потребе шумарске науке захтјева да се активности проводе у двије фазе. Првенствено, неопходно је издвајање и давање на газдовање Шумарском факултету Универзитета у Бањој Луци, комплекса шуме и шумског земљишта на површини око 1000 ха до краја ове године. Друга фаза подразумјева изградњу савременог центра за обуку кадрова на подручју издвојеног комплекса шума и шумског земљишта под окриљем Шумарског факултета у Бањој Луци, а чије би довођење у функционално стање по изградњи било у сарадњи са Владом Републике Српске, Универзитетом у Бањој Луци, ЈПШ „Шуме Републике Српске“, Општином Дринић и другим институцијама.

