Opština Petrovac - Drinić

Zvanična web prezentacija opštine

Istorija

Antika

Sve važnije antičke ceste bile su obilježene miljokazima (milliarum ili lapis), kamenim stupcima obla presjeka, promjera do 0,5 m i visine do 2 m, postavljenim u razmacima od 1000 dvostrukih koraka (mille passus), koji tvore jednu rimsku milju (1 r. milja = 1,481 km). Po miljokazima se određivala udaljenost između dva mjesta na cesti, udaljenost od glavnoga grada provincije ili od Rima.

Seobe

Gledajući danas opustjela sela oko Petrovca danonoćno me mori pitanje: Da li je moralo sve baš tako biti? Prvi odgovor koji se nameće jest SEOBE. U nadi da ću bar za milimetar biti bliže ISTINI odlučih da pokrenem stranicu SEOBE. Ovo je barem pokušaj da se na jednoj internet stranici pokušaju naći fragmenti priča jednog pokidanog narodnog tjela, Krajišnika, raseljenih protiv svoje volje, direktivama i ratovima, diljem zemaljske kugle.

Prvi svjetski rat

Početkom Prvog svjetskog rata mnogo ljudi iz Drinića, Bukovače, Bare, Vedrog Polja i Šekovca otišlo je na poziv austro-ugarske crno-žute monarhije u rat protiv Srbije i Rusije. Mnogi se nisu vratili. Mnogi su odmah po dolasku na frontove prebjegli u srpsku i rusku vojsku. Neki su se borili u carskoj ruskoj vojsci i tu zaslužili ordenje, neki su se raspadom te vojske prijavili u dobrovoljce i otišli na solunski front...

Srnetica

Danas je Srnetica varoš koje nema, ali i mjesto koje, još uvijek, neki nisu zaboravili. Mnogo je priča, od iskona pa do ovih današnjih dana, napisano o Srnetici. Mnogo je tekstova, slika i vremena darivano ovoj varoši koja se, za svoga srećnog vremena, ugnjezdila u njedrima planine Klekovače.

Prvi povratak

U zoru marta 1996. godine iz Banjaluke je jedna naša ekipa od 23 učesnika krenula put Drinića. Probijali smo se punih 17 sati preko Ribnika, Vučje poljane, Bobije i Srnetice. U Ribniku smo potražili pomoć IFORA i oni su nas pratili do mjesta zvanog Vučja poljana.