Delegacija od 16 članova iz naše opštine, predvođena načelnikom Dejanom Prošićem, predsjednikom Skupštine opštine Milanom Grbićem i potpredsjednikom Duškom Balabanom posjetila je proteklog vikenda, u periodu od 11.-14. maja prijateljsku opštinu u Njemačkoj – Kamerštajn i provela tri nezaboravna dana u tom mjestu. Kao što se to moglo i očekivati od naših njemačkih prijatelja, svaki minut je bio pomno isplaniran, svaki dan prepun raznovrsnih aktivnosti, a cjelokupna posjeta bila je idealna prilika da mnogo toga vidimo, naučimo i doživimo…
Odmah po dolasku ekipe iz BiH, ispred zgrade opštine u Kamerštajnu, upriličen je prijem od strane gradonačelnika Kamerštajna Valtera Šnela, koji nas je ljubazno pozdravio i zaželio dobrodošlicu i lijep provod u ovoj evropskoj zemlji.
•Dragi prijatelji, iako se relativno kratko poznajemo , mi imamo osjećaj kao da se znamo cijeli život, a doček koji ste vi nama priredili prošle godine u avgustu ostaće nam uvijek u najljepšem sjećanju. Nadam se da ćemo i mi vama biti isto tako dobri domaćini i da će naše prijateljstvo i saradnja svake godine bivati sve čvršća i jača – rekao je Šnel.

U okviru pozdravnog prijema, dva vodeća čovjeka dalekih, a ipak bliskih opština otkrili su tablu na kojoj je ispisano ime našeg mjesta i udaljenost od Kamerštajna, pored još tri grada koji su prijateljski povezani sa tom njemačkom opštinom. Zanimljivo je pomenuti da se tabla sa nazivom naše opštine nalazi i na samom ulasku u Kamerštajn, što je bilo prvo prijatno iznenađenje koje nas je dočekalo neposredno po dolasku u Njemačku. A svakako nije bilo jedino..
Nakon prijema i vrlo kratkog predaha u ugodnom ambijentu hotela „Merle“, gdje smo bili smješteni, uslijedio je doček i večera kod odbornika Skupštine Opštine Kamerštajn, Jirgena Melcera. U kući koja bi slobodno mogla krasiti naslovnu stranu nekog enterijerskog časopisa, uz ukusan i bogat jelovnik, odlične muzičare i što je najvažnije, uz dobro društvo, ni dobar provod nije mogao izostati. A najbolje se, čini se, provodila Marijana Daljević, kojoj je njemački gitarista posvetio i otpjevao jednu pjesmu, dok je njen zadatak bio da ustane sa stolice svaki put kada se pomene njeno ime. Da li je njoj zadatak teško pao ili ne i da li ga je uspješno obavila, nije toliko važno, koliko sama činjenica je ovo za sve goste bio izuzetan performans, kojim se naročito oduševio Majin suprug Jovica. Bitno je spomenuti da smo te noći upoznali mnogo ljudi iz svih krajeva BiH, koji su nošeni ratnim vihorom ili nekim drugim okolnostima dom pronašli u Njemačkoj, a koliko su se naši domaćini potrudili u organizaciji našeg dolaska i boravka, govori i činjenica da su nam, specijalno za ovu priliku, poklonili i izdanje knjige, koja sadrži sve bitne informacije i fotografije o dosadašnje dvije posjete Drinićana Kamerštajnu i Nijemaca u Driniću.

Dokaz za njihov bezrezervan trud jeste i činjenica da je u okviru posjete Nimbergu obezbjeđen turistički vodič koja nam je sve znamenitosti ovog grada objašnjavala na našem jeziku.
Nirnberg, najznačajniji grad srednjeg doba Svetog rimskog carstva je mjesto gdje su carevi često boravili, pa i sam Fridrih II Barbarosa, darujući mu status slobodnog carskog grada 1219. godine. Kulturna renesansa XV vijeka uzdigla je ovaj grad među najvažnijima u Njemačkoj, pa se tada mogao porediti sa Pragom i Kelnom. Ovde se 1470. razvila prva evropska grafička štamparija i štampane čuvene “Nirnberške hronike” – Ilustrovana istorija svijeta. To je rodni grad umjetnika Albrehta Direra, ali i grad velikih događaja – Nikola Kopernik je u Nirnbergu objavio svoju knjigu „O kretanju nebeskih tijela“, a Martin Bahaim napravio prvi globus.

Ovaj grad je bio posebno značajan u toku Drugog svjetskog rata. Zbog istorijskog značaja nacisti su odabrali ovaj grad za početak izgradnje svoje vlasti, pa nakon rušenja Rajhstaga, Hitler ovdje premješta skupštinu Trećeg rajha. Grad je gotovo porušen za vreme Drugog svetskog rata i u njemu je organizovano suđenje nacističkim vođama, poznato kao – Nirnberški proces. Upravo na tom mjestu 1532. godine sklopljen je i tzv. Nirnberški mir. Danas je drugi grad po veličini Bavarske, sa preko pola miliona stanovnika.

Gurman koga put dovede u ovaj grad nipošto ne treba da propusti da proba sjajne kobasice po kojima je Nirnberg čuven. Kao poklon, kući treba odnijeti ručno rađene igračke, suvenire ili džepne satove, jer su upravo u Nirnbergu izrađeni prvi časovnici takve vrste u Njemačkoj. Svakako da je ono što najviše godi oku posjetioca spoj modernog i tradicionalnog i neko ko dolazi s naših područja, gdje toga, nažalost, nema mnogo, ne može, a da ne oda priznanje stanovnicima Nirnberga što ne pate od pomodarstva i ne bježe od svoje tradicije, pa pomodnim restoranima i ekskluzivnim buticima ne posvećuju veću pažnju od starinskih krčmi i vašarskih tezgi. U svakom slučaju, Nirnberg je grad u kome se prepliću njemačka tradicija, kultura i istorija i taj spoj je ono što mu daje posebnu draž i što treba vidjeti i posjetiti…

A spoj dvije potpune suprotnosti naša delegacija je doživjela i tog dana, jer smo se direktno iz Nirnberga, tog velikog i prelijepog grada , uputili na poljoprivredno dobro odbornika Jirgena Geca, koji je jedan od najvećih poljoprivrednika u Kamerštajnu. Njegovo imanje se prostire na oko 70 hektara, on se sa suprugom brine o blagu od 60 krava, što podrazumjeva da su veliki tvorci mliječnih proizvoda, koje smo rado probali i koji su više nego ukusni. Zajednički jezik sa Jirgenom odmah je našao i predstavnik ŠG“Oštrelj-Drinić“, Sretko Stanković, koji je osim kao poželjni neženja, na teritoriji naše opštine poznat i kao proizvođač sira, pa je proces stvaranja ovog proizvoda bio veoma interesantna tema za dvojicu poljoprivrednika. U večernjim časovima posjetili smo festival „Heger Manifestes“, koji se održavao pod šatorom , gdje je načelnik Prošić imao čast da otvori bačvu piva za sve goste i gdje su se svi posjetioci , uprkos hladnom vremenu zabavljali do kasnih noćnih časova…