Opština Petrovac - Drinić

Zvanična web prezentacija opštine

U selu Krnjeuša održana tradicionalna igra “kapanje”

Najnovije aktuelnosti

Tradicionalna igra skrivanja novčića u narodu poznata kao “kapanje”, prenošena s koljena na koljeno, otrgla se zubu vremena i kao takva opstala u našem narodu. Potvrdu da je ova tvrdnja tačna dobili smo iz sela Krnjeuša. Po prvi put održana je ova tradicionalna manifestacija 12.02.2022. godine u porti hrama Uspenja Presvete Bogorodice u selu Krnjeuša. Idejni inicijator ovog događaja je mještanin Krnjeuše Boro Mandić. Cilj ove manifestacije je da okupi i uveseli narod, ali i da sačuva stare narodne igre od zaborava. U razgovoru sa Borom, saznali smo sljedeće:

– Ova igra u mojoj porodici prisutna je dugi niz godina. Prema nekim saznanjima igra potiče iz Like, a donijeli su je naši narodi naseljavajući ove krajeve. Došao sam na ideju da u Krnjeuši organizujem jedno takmičenje u ovoj igri, a mještani su sa oduševljenjem prihvatili. U takmičarskom dijelu nastupale su četiri ekipe, i to: “Krnjeuša”, “Vranovina”, “Risovac” i “Ruralni razvoj – Drinić”. Ovom prilikom pohvaljujem sve ekipe, ali moram naglasiti da je pobjednički pehar otišao u ruke ekipi iz Drinića. Bez obzira na takmičarski duh, cilj nam je da ova manifestacija iz godine u godinu okuplja sve više takmičara i da ovu tradiciju uspješno prenesemo na mlađe naraštaje, – istakao je Mandić.

Podsjećanja radi, u knjizi profesora Dušana Kovačevića u kojoj su opisana sela naše opštine, spominje se i ova stara narodna igra, a izdvajamo najzanimljivije detalje: „ Kapanje je muška igra u kojoj se kapalo uvijek po dvoje, ali uz veliki broj pomoćnika i navijača. Za kapanje je potrebno deset prikladnih predmeta: kapa, rukavice, čarape i sl. Prvo su to bile samo kape, pa otuda i ime igri. Pod ovih deset kapa skriva se novčić ili dugme. Broj poena računa se po broju otkrivenih kapa. Jedan od igrača počinje skrivati novčić ili dugme pod kape, a drugi otkriva, traži. Ako nađe pod prvom, bilježi deset poena, ako nađe pod petom, onda bilježi pet poena. Kad se postigne sto poena, onda se partija završava. Kapanje je igra koja se igra da bi se smijalo i veselilo. Vrhunac uveseljavanja je tek na kraju, kada se igra završi, pa kada gubitnik treba da dobije kaznu. Kazne su obično neke šaljive radnje, koje izazivaju smijeh, poput oponašanja rzanja konja, njakanja magarca, kukurikanja pjevca i sl ”. (Kovačević 20061: 301).

Facebook