Opština Petrovac - Drinić

Zvanična web prezentacija opštine

Poljoprivreda

Opština ima ograničene potencijale za razvoj poljoprivrede (male parcele, nagibi, nadmorska visina, niske investicije).
Aktualni konvencionalni i ekstenzivni pristup poljoprivredi donekle se može poboljšati stavljanjem svih zemljišnih potencijala u fukciju, kroz obrazovanje proizvođača u domenu integralne i organske proizvodnje, i razvojem poljoprivredno-prerađivačkog sektora.

Zemljoradnja

Drugi resurs po značaju na području opštine Drinić, poslije šuma, je poljoprivredno zemljište i to pete i šeste klase 620 ha i sedme i osme klase 420 ha, te neplodnog zemljišta 544 ha. Smanjenju poljoprivrednog zemljišta pod oranicama dobrim dijelom je doprinijela i migracija stanovništva sa sela u industriju po gradovima. Zato su njive zbog nedostatka radne snage ostale neobrađene.

U kategoriji pete i šeste klase nalaze se pašnjaci što pogoduje razvoju stočarstva ove opštine. Oštar nagib parcela predstavlja poseban problem jer ograničava mogućnost primjene poljoprivredne mehanizacije. Na oranicama vodeće kulture su jare žitarice (ječam i zob) a manje površine su zasijane sa jarom i ozimom pšenicom. Iza ovih žitarica dolazi kukuruz tvrdunac. Od ukupno zasijanih površina na području opštine najviše su zastupljene ratarske kulture. Nezasijano zemljište se koristi za proizvodnju sijena.

U posljednjih nekoliko godina, pored osnovanih 30-tak poljoprivrednih domaćinstava, na podrucju Drinića je počela sa radom i poljoprivredna zadruga Klekovača, koja je okupila preko 50 kooperanata i oživjela brašna starih sorti žitarica i učinila ih dostupnim na tržištu.

Voćarstvo

Voćarsku proizvodnju na ovom području čini uzgoj voćnih stabala svih vrsta koje mogu uspjevati u ovim klimatskim uslovima. Glavne voćne vrste koje su prisutne: šljiva, jabuka, kruška, orah, trešnja, dunja. Dominantna vrsta je šljiva koja je prisutna na čitavom području do 850m nadmorske visine. Voćarska prozvodnja u Driniću ima više ekstenzivan nego intenzivan način proizvodnje sa relativno manjim prinosima i ustaljenim periodičnim rađanjem. Od ukupnog broja voćnih vrsta i stabala na šljivu otpada 94%, jabuka 2%, kruška 1%, trešnja 1% a ostale 2%.
U posljednjih nekoliko godina na području opštine Petrovac registrovano je 30-tak poljoprivrednih domaćinstava.

Pčelarstvo

Pčelarstvo je jedna od grana koja pokazuje potencijale za razvoj. Udruženje pčelara je formirano i aktivno provodi aktivnosti na unapređenju pčelarstva.

Pčelarsko društvo “Medenac“, Drinića

Istorija osnivanja: 

Predsjednik društva Novo Pećanac, koji je ujedno i predsjednik Upravnog odbora, dok su za članove tog odbora imenovani Mile Banjac i Marko Kačar. Za predsjednika Nadzornog odbora imenovan je Žarko Kovačević, a članovi tog tijela su Braco Bursać i Dejan Kecman, dok je za sekretara društva izabran Jovan Brkljač. Pored usvajanja osnivačkog akta i imenovanja organa upravljanja, na osnivačkoj skuštini donesen je i Statut ovog društva.

Skupštini su prisustvovali i predstavnik Šumskog gazdinstva „Oštrelj, Drinić“, Dejan Prošić, direktor Opšte poljoprivredne zadruge iz Drinića, Boro Kecman i predstavnica Eko društva i Osnovne škole iz Drinića, Rajka Đumić, pošto je saradnja pomenutog preduzeća, ustanove i organizacija sa „Medencom“ izuzetno značajna za ovo pčelarsko društvo.
Pored pomenutog, cilj „Medenca“ jeste i povezivanje pčelara sa područja opštine Petrovac, Drinić zbog uspješnijeg pčelarenja, uzajamne pomoći i razmjene iskustva, kao i omasovljenje ovog društva popularizacijom pčelarske djelatnosti.

Aktuelnosti - Privreda